بتن مگر چیست؟ دلایل استفاده و نحوه اجرا

استفاده از بتن مگر در زیرسازی

بتن مگر یک محصول ساختمانی با سیمان کم عیار است که معمولا در صنعت ساختمان‌سازی، راهسازی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به دلیل پایین بودن عیار بتن مگر، این ماده در صنایعی کاربرد دارد که مقاومت بالا در دستور کار نیست. در ضمن بتن مگر به انگلیسی با عبارت Lean Concrete تعیین می‌شود که در اغلب مواقع، از آن به عنوان بتن رگلاژ یا بتن لاغر نیز نام می‌برند. در این مقاله قصد داریم تا به این سوال بپردازیم که بتن مگر چیست و اجرای آن به چه نحوی است. برای خواندن ادامه مطلب، مجله کارآهن را دنبال کنید.

مگر

اصطلاح مگر، یک نوع بتن با عیار کم سیمان است که از مخلوط سیمان، سنگدانه و آب تشکیل می‌شود.

بتن مگر

اگر به دنبال یک بتن با مقاومت کم و مقرون به صرفه هستید، بهترین گزینه استفاده از بتن مگر است. این نوع بتن اغلب در صنایع ساختمان‌سازی کاربرد دارد.

بتن مگر چیست؟

بتن مگر

بتن مگر که به عنوان بتن لاغر نیز شناخته می‌شود، نوعی مخلوط بتن است که حاوی سیمان نسبتا کمی در مقایسه با مخلوط‌های بتن معمولی است. این نوع بتن معمولا در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که در آن استحکام بالا یک نیاز اولیه نیست بلکه دوام و مقرون به صرفه بودن اولویت اصلی است.

ترکیبات بتن مگر در ساختمان از مخلوط سیمان، سنگدانه‌های ریز (مانند ماسه) و سنگدانه‌های درشت (مانند شن یا سنگ خرد شده) تشکیل شده است. با این حال، عیار سیمان بتن مگر در مقایسه با ترکیب‌های معمولی بتن، به طور قابل توجهی کمتر است و معمولا بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب (کیلوگرم بر متر مکعب) در نظر گرفته می‌شود.

علاوه بر این، عیار پایین سیمان در بتن مگر باعث کاهش نسبت آب به سیمان می‌شود؛ به این معنی که بتن، آب کمتری نسبت به مقدار سیمان مورد استفاده قرار می‌دهد. این دستورالعمل منجر به یک مخلوط خشک‌تر با کارایی کمتر می‌شود که آن را برای برخی سازه‌های ساختمانی مناسب می‌کند.

توجه به این نکته مهم است که بتن مگر در مقایسه با بتن معمولی، مقاومت کمتری دارد؛ بنابراین برای کاربردهایی که به ظرفیت باربری بالا یا یکپارچگی سازه نیاز است، مناسب نیست.

بتن مگر به انگلیسی

بتن مگر به انگلیسی با عنوان Lean Concrete نوشته می‌شود.

lean concrete چیست

Lean Concrete، ترجمه فارسی بتن مگر است که نسبت به سایر بتن‌ها، دوام و مقاومت کمتری در برابر عوامل بیرون بر سازه دارد.

رگلاژ به انگلیسی

رگلاژ به یک نوع بتن اشاره می‌کند که در سازه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. از نظر زبان انگلیسی، رگلاژ همان اصطلاح Lean یا مگر است که در واقع با نام کامل Lean Concrete یا بتن رگلاژ نامیده می‌شود.

رگلاژ بتن مگر چیست؟

رگلاژ نام دیگر بتن با عیار سیمان پایین یا همان بتن مگر است که معمولا برای آماده‌سازی خاک جهت اجرای آرماتوربندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله دلایل استفاده از بتن مگر در ساختمان و راه‌سازی می‌توان به آماده‌سازی خاک جهت اجرای آرماتور، جلوگیری از نفوذ سیمان در خاک و جلوگیری از جذب آب بتن در خاک اشاره کرد.

بتن مگر دستی

بتن مگر دستی به موادی اطلاق می‌شود که به صورت دستی و با استفاده از ابزارهای ساده در محل ساخت تهیه و استفاده می‌شود. در این روش، موادی مانند سیمان، ماسه، آب و مواد افزودنی به نسبت‌های مشخص ترکیب شده و سپس ترکیب مواد به صورت دستی صورت می‌گیرد.

بتن مگر دستی به طور معمول در کارهای کوچکتر و ساختمان‌های پیش ساخته کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش به دلیل سادگی و قابلیت اجرای آن بدون نیاز به تجهیزات پیشرفته، مورد توجه قرار می‌گیرد. مخلوط بتن مگر دستی به صورت دستی تهیه شده و سپس در قالب‌ها یا سازه‌های مورد نظر قرار می‌گیرد و با بهره‌گیری از دستگاه‌های تغذیه (به عنوان مثال، دستگاه فشاری) می‌توان آن را فشرده ساخت.

استفاده از بتن مگر دستی ممکن است در مواردی که نیاز به سفارشی سازی بیشتر و اجرای سریع و آسان مورد نیاز است، مناسب باشد. این روش به خصوص برای ساخت تیرها، ستون‌ها، پایه‌ها و کف‌های کوچک استفاده می‌شود و می‌تواند یک راه سریع و کارآمد برای ایجاد سازه‌های ساده باشد.

به هر حال، می‌بایست به دقت و با شناخت کامل از روش و مواد مورد استفاده، به منظور به کارگیری بهینه و ایمن این روش اقدام نمود.

ترکیبات بتن مگر

نسبت مواد تشکیل‌دهنده بتن مگر به طور کلی ۱-۳-۵-۱ است که شامل ۱ قسمت سیمان، ۳ قسمت ماسه، ۵ قسمت شن و ۱ قسمت آب می‌شود. در ادامه به توضیح هر کدام از عناصر تشکیل‌دهنده بتن لاغر یا مگر می‌پردازیم:

۱. سیمان

سیمان یه نوع پودر ریز است که از مخلوط سنگ آهک، خاک رس و سایر مواد معدنی به دست می‌آید. این محصول به عنوان یک عامل اتصال‌دهنده عمل کرده و سایر اجزای بتن را در کنار هم نگه می‌دارد. وقتی که سیمان با آب مخلوط می‌شود، تحت یک واکنش شیمیایی به نام هیدراتاسیون، خمیری را شکل می‌دهد که باعث افزایش سختی و استحکام بتن می‌گردد.

۲. سنگدانه‌ها

سنگدانه‌ها مواد دانه‌‌ای خنثی هستند که اکثریت حجم بتن را تشکیل می‌دهند. آن‌ها شامل سنگدانه‌های درشت مانند شن یا سنگ خرد شده و سنگدانه‌های ریز مانند ماسه هستند. سنگدانه‌ها به استحکام، پایداری و کارایی بتن کمک می‌کنند.

۳. آب

آب برای فرآیند هیدراتاسیون سیمان ضروری است. هنگام ترکیب شدن آب و سیمان، نه تنها یک واکنش شیمیایی رخ می‌دهد بلکه این برخورد منجر به سخت ‌تر شدن و گیرایی بتن می‌شود. نسبت آب به سیمان در تعیین مقاومت و کارایی بتن بسیار مهم است.

۴. مواد افزودنی

مواد افزودنی یک نوع مواد اضافی هستند که در مقدار کم به مخلوط بتن اضافه می‌شوند تا خواص آن را اصلاح کنند. آن‌ها علاوه بر افزایش کارایی بتن، زمان گیرش آن را نیز تسریع، دوام را بهبود و ویژگی‌های خاصی را به بتن می‌دهد. از جمله مواد افزودنی‌ می‌توان به کاهش‌دهنده‌های آب، شتاب‌دهنده‌ها، کندکننده‌ها، عوامل جذب‌کننده هوا و فوق روان‌کننده‌ها اشاره کرد.

۵. آرماتور

آرماتور به افزایش مقاومت کششی بتن کمک می‌کند.

دلایل استفاده از بتن مگر

بتن مگر

بتن مگر در درجه اول به عنوان ماده پایه یا زیر پایه در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. این ماده یک سطح ثابت و هموار فراهم می‌کند که به عنوان پایه‌ای برای قرار دادن سایر مواد مانند روسازی، کف یا عناصر سازه‌ای است. در ادامه به برخی از دلایل اجرای بتن مگر اشاره می‌کنیم:

 • تثبیت بستر: از بتن بدون مگر اغلب برای تثبیت بستر (زمین طبیعی یا خاک موجود) استفاده می‌شود. این محصول به بهبود ظرفیت باربری خاک کمک و از نشست تفاضلی یا نشت غیر یکنواخت جلوگیری می‌کند.
 • ساخت جاده و روسازی: بتن لاغر به عنوان لایه‌ پایه‌ای برای جاده‌ها، بزرگراه‌ها و روسازی‌ها استفاده می‌شود. این یک پایه محکم و پایدار است که بار را از وسایل نقلیه توزیع می‌کند و از تغییر شکل لایه‌های بالایی جلوگیری بعمل می‌آورد.
 • دال کف: در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی اغلب از بتن مگر برای ساخت دال کف جهت نصب کفپوش‌ها مانند کاشی یا پوشش‌های اپوکسی استفاده می‌شود. این محصول را می‌توان با مش سیم یا الیاف تقویت کرد تا استحکام آن‌ها را افزایش و ترک‌خوردگی را کاهش دهد.
 • پرکردن ترانشه: این محصول در زمینه پر کردن ترانشه‌ها و حفاری‌های تاسیساتی، کاربرد زیادی دارد. به طوری که استفاده از بتن مگر برای ترانشه‌، زمینه را جهت پشتیبانی و پایداری لوله‌ها، کابل‌ها یا مجراهای زیرزمینی فراهم می‌کند.
 • سطوح موقت: بتن مگر به عنوان یک سطح موقت در طول فعالیت‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول یک سطح پایدار برای تجهیزات، ماشین‌آلات و کارگران ساختمانی به وجود می‌آورد.

کاربرد بتن مگر

کاربردهای بتن مگر عبارتند از:

 • پی‌‌ها: ادر پی ساختمان‌ها کاربرد دارد؛ به طوری که پایه‌ای محکم و پایدار برای سازه فراهم می‌کند.
 • دیوارهای حائل: از بتن مگر می‌توان برای ساخت دیوارهای حائل استفاده کرد؛ این دیوارها سازه‌‌هایی هستند که برای نگهداشتن خاک یا سایر مواد جهت ایجاد سطوح هموار و جلوگیری از فرسایش طراحی شده‌اند.
 • ناودان‌ها: ناودان‌های بتنی اغلب از بتن مگر ساخته می‌شوند تا زهکشی مناسبی را در امتداد جاده‌ها، پارکینگ‌ها و سایر مناطق سنگفرش شده فراهم کنند.
 • عناصر تزئینی: بتن لاغر را می‌توان برای اهداف تزئینی مانند ایجاد مجسمه‌های بتنی، تاسیسات هنری یا ویژگی‌های معماری مانند نیمکت‌ها، گلدان‌ها و سنگفرش‌های تزئینی استفاده کرد.
 • و …

مزایای بتن مگر

۱. استفاده کارآمد از متریال

اجرای بتن مگر در ساختمان بیشتر از سایر انواع بتن‌ها، سنگدانه‌هایی مانند شن و ماسه را مورد استفاده قرار می‌دهند. لازم به توضیح است که سنگدانه‌های استفاده شده در بتن لاغر، ارزان‌تر و در دسترس‌تر از سیمان هستند.

۲. توزیع بار خوب

بتن مگر به عنوان یک لایه پشتیبان، بارها را از روسازی‌ها به خاک زیرین توزیع می‌کند. این موضوع نه تنها به جلوگیری از نشست سازه کمک می‌کند بلکه یک پایه پایدار برای ساخت و ساز به وجود می‌آورد.

۳. زهکشی بهبود یافته

نسبت بیشتر سنگدانه‌ها در بتن مگر، امکان زهکشی بهتر را در مقایسه با بتن معمولی فراهم می‌سازد. زهکشی بهبود یافته برای جاده‌ها، پارکینگ‌ها یا مناطق مستعد بارندگی شدید، به عنوان یک مزیت محسوب می‌شود.

۴. افزایش سرعت ساخت و ساز

این محصول را می‌توان در اسرع وقت و به راحتی با استفاده از تجهیزات به محل بتن‌ریزی انتقال داد. در ضمن عیار پایین سیمان باعث می‌شود تا زمان خشک شدن و عمل‌آوری به سرعت صورت بگیرد.

۵. سازگاری با بستر

بتن مگر را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که با بستر زیرین (خاک)، سازگاری بالایی داشته باشد. در نتیجه توجه به این مزیت می‌تواند خطر نشست سازه را به حداقل ممکن برساند و عملکرد کلی را بهبود بخشد.

۶. مقرون به صرفه

بتن لاغر در مقایسه با بتن معمولی به سیمان کمتری نیاز دارد؛ بنابراین آن را به گزینه‌ای مقرون به صرفه برای پروژه‌های بزرگ تبدیل می‌کند. همچنین پایین بودن عیار سیمان بتن مگر باعث کاهش هزینه‌های مواد می‌شود.

بتن مگر

معایب بتن مگر

۱. مقاومت کمتر

بتن مگر در مقایسه با بتن معمولی مقاومت کمتری دارد؛ زیرا حاوی مواد سیمانی کمتری است. در واقع این محصول ممکن است برای کاربردهایی که نیاز به ظرفیت باربری بالا یا یکپارچگی ساختاری دارند، مناسب نباشد.

۲. دوام پایین

عیار پایین سیمان در بتن مگر باعث کاهش دوام و به تبع آن مستعد ترک خوردگی، هوازدگی و خرابی در طول زمان می‌شود.

۳. کاربرد محدود

بتن مگر در درجه اول به عنوان ماده پایه یا زیر پایه استفاده می‌شود. استحکام کم و دوام کمتر، آن را برای عناصر سازه‌ای یا کاربردهایی که نیاز به کارایی بالا دارند (مانند تیرها، ستون‌ها یا مناطقی که بار سنگین دارند) نامناسب می‌سازد.

۴. زبری سطح

این محصول ممکن است در مقایسه با بتن معمولی سطح زبرتری داشته باشد. این نکته می‌تواند برای کاربردهایی که نیاز به پرداخت سطحی صاف دارند (مانند صفحات کف یا سطوح تزئینی)، کمتر مورد استفاده قرار گیرد.

بتن مگر

۵. آسیب‌پذیری در برابر دمای پایین و بالا

عیار بتن مگر یا عیار پایین سیمان در بتن مگر منجر به کاهش مقاومت در برابر دمای خیلی پایین و بالا شود. در مناطقی که دمای انجماد دارند، آب درون بتن می‌تواند در هنگام یخ زدن منبسط و در طول زمان منجر به ترک خوردن و خراب شدن آن گردد.

۶. افزایش نفوذپذیری

این محصول در مقایسه با بتن معمولی به دلیل نسبت بیشتر سنگدانه‌ها، نفوذپذیری بیشتری دارد. این موضوع احتمال جذب آب بیشتر و مشکلات احتمالی مانند نفوذ رطوبت را ایجاد می‌کند.

۷. انعطاف‌پذیری پایین در زمینه طراحی

مقاومت کمتر و کاهش عملکرد بتن مگر، منجر به محدودیت در طراحی آن می‌شود. بنابراین ممکن است برای سازه‌های پیچیده یا تخصصی که نیازمند الزامات مهندسی خاص هستند، مناسب نباشد.

نحوه اجرای بتن مگر

نحوه اجرای بتن مگر به صورت زیر است:

 1. برنامه‌ریزی و طراحی: ابتدا الزامات و هدف خاص کاربرد بتن مگر در ساختمان را تعیین کنید. این موضوع شامل در نظر گرفتن عواملی مانند ظرفیت باربری، شرایط منطقه و کاربرد مورد نظر است.
 2. انتخاب مواد اولیه: بر اساس نیاز پروژه، مصالح مناسب را برای بتن مگر انتخاب کنید. این فرآیند شامل سیمان، سنگدانه‌ها (مانند ماسه، شن، یا سنگ خرد شده) و آب است. مواد باید از کیفیت خوب و استانداردهای مربوطه برخوردار باشند.
 3. طرح اختلاط: یک طرح مخلوط برای بتن مگر ایجاد کنید که خواص و معیارهای عملکرد مورد نظر را فراهم کند. طراحی مخلوط شامل تعیین نسبت سیمان، سنگدانه‌ها و آب است که باید عواملی مانند کارایی، مقاومت مورد نیاز و دوام را در نظر بگیرد.
 4. مخلوط کردن: مواد را با هم مخلوط کنید تا به قوام یکنواخت برسد. این کار را می‌توان با استفاده از میکسر بتن یا به وسیله دست (بسته به حجم بتن مورد نیاز) انجام داد.
 5. قرار دادن بتن مگر در محل: بتن مگر را با استفاده از تجهیزات مناسب مانند پمپ‌ها یا لوله‌ها در محل تعیین شده قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که بتن به طور یکنواخت پخش و به درستی متراکم شده است تا فضاهای خالی از بین برود و تراکم کافی حاصل شود.
 6. ماله کشی: بسته به کاربرد، تکنیک‌هایی مانند لکه کشی، ماله کشی یا روش‌های دیگر برای دستیابی به صافی یا بافت مطلوب انجام می‌شود.
 7. عمل‌آوری: عمل‌آوری مناسب برای اطمینان از دستیابی به مقاومت و دوام مطلوب بتن مگر ضروری است. از روش‌های عمل‌آوری توصیه شده مانند پوشش‌دهی بتن با ورقه‌های پلاستیکی یا ایجاد یک محیط عمل آوری مرطوب، پیروی کنید. دوره عمل‌آوری ممکن است بسته به طراحی مخلوط و الزامات پروژه متفاوت باشد.
 8. کنترل کیفیت: آزمایش‌های کنترل کیفیت منظم شامل آزمایش‌ اسلامپ، مقاومت فشاری و … را برای بررسی خواص و عملکرد بتن مگر انجام دهید.
 9. تعمیر و نگهداری: هنگامی که بتن مگر در جای خود قرار گرفت، نگهداری صحیح از آن شامل بازرسی منظم، تمیز کردن و محافظت در برابر عوامل خارجی مانند رطوبت بیش از حد یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مهم است.

بتن مگر

ابزار آلات و ماشین‌های مورد نیاز اجرای بتن مگر

۱. تجهیزات حفاری

بیل مکانیکی یا بولدوزر برای آماده‌سازی زمین یا حفاری و تسطیح زمینی که بتن مگر در آن قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود. این نوع تجهیزات به حذف هرگونه خاک، پوشش گیاهی یا زباله‌ها کمک می‌کنند.

۲. تجهیزات تراکم

تراکم برای دستیابی به یک پایه بتن مگر پایدار بسیار مهم است. به طور مثال دستگاه پلت ارتعاشی بتن برای متراکم کردن بستر یا لایه متراکم سنگدانه پیش از ریختن بتن مگر استفاده می‌شود. استفاده از این دستگاه، ظرفیت باربری مناسب را تضمین کرده و خطر نشست را به حداقل ممکن می‌رساند.

۳. میکسر بتن

یک میکسر بتن برای مخلوط کردن کامل اجزای بتن مگر مورد نیاز است. بسته به مقیاس پروژه، ممکن است از یک میکسر بتن قابل حمل یا یک بچینگ پلانت ثابت استفاده کرد. وظیفه میکسر، ترکیب کردن سیمان، سنگدانه‌ها و آب برای رسیدن به قوام مطلوب است.

۴. تجهیزات حمل و نقل بتن

هنگامی که بتن مگر مخلوط شد، باید به منطقه تعیین شده منتقل شود. برای انتقال بتن از میکسر به محل مورد نظر، می‌توان از چرخ، سطل بتن یا پمپ استفاده کرد. برای پروژه‌های بزرگتر، کامیون‌های پمپ بتن برای حمل و نقل و ریختن بتن مگر به طور موثر استفاده می‌شوند.

بتن مگر

۵. ابزارهای کف‌سازی

از ابزارهای کف‌سازی مانند صافی‌ها یا تخته‌های کف کشی برای تسطیح و صاف کردن سطح بتن مگر استفاده می‌شود. این ابزارها ضمن توزیع یکنواخت در حین اجرای بتن مگر و حذف مواد اضافی، از ضخامت بتن مگر به صورت ثابت و سطح صاف اطمینان حاصل می‌کنند.

۶. ابزار فشرده‌سازی

ابزارهای کوبنده مانند ماله‌های دستی یا برقی برای فشرده‌سازی و تکمیل سطح بتن مگر استفاده می‌شود. آن‌ها به حذف حفره‌ها یا حباب‌های هوا کمک و سطح متراکم تر و یکنواخت تر را تضمین می‌کنند.

۷. تجهیزات کیورینگ

برای دستیابی به استحکام و دوام بهینه پس از ریختن و تکمیل بتن مگر، باید به درستی عمل‌آوری شود. عمل‌آوری را می‌توان با استفاده از ورقه‌های پلاستیکی، پتوها یا عایق‌های کیورینگ انجام داد. این مواد ضمن حفظ رطوبت، دمای مورد نیاز در طول فرآیند عمل‌آوری را تنظیم می‌کنند.

تخریب بتن مگر

وقتی درباره بتن مگر چیست صحبت می‌کنیم، باید به نحوه تخریب این ماده نیز در شرایط ضروری بپردازیم. اگر نیاز به تخریب یا حذف بتن مگر دارید، بسته به مقیاس پروژه و تجهیزات موجود می‌توانید چندین روش را در نظر بگیرید. در اینجا چند روش رایج را به شما معرفی می‌کنیم:

 • شکستن و حذف: یکی از رایج‌ترین روش‌ها، شکستن بتن مگر به قطعات کوچکتر با استفاده از ماشین‌آلات سنگین مانند چکش، بتن شکن یا اره بتن است. هنگامی که بتن شکسته شد، زباله‌ها را می‌توان به صورت دستی یا با کمک تجهیزاتی مانند لودر یا بیل مکانیکی جدا کرد.
 • تخریب هیدرولیکی: تخریب هیدرولیکی فرآیندی است که در آن از واترجت (آب پرفشار) برای شکستن و حذف بتن استفاده می‌شود. این روش برای حذف بتن و در عین حال به حداقل رساندن آسیب به سازه‌های زیرین یا آرماتورها موثر است. استفاده از این روش معمولا در شرایطی که دقت و کنترل مهم است، کاربرد دارد.
 • حذف عوامل شیمیایی: از عوامل شیمیایی می‌توان برای تضعیف یا حل کردن پیوند بین مواد سیمانی در بتن مگر استفاده کرد. با این حال، این روش مستلزم بررسی دقیق ایمنی و اثرات زیست محیطی است.
 • روش‌های حرارتی: در شرایط خاص می‌توان از روش‌های حرارتی برای شکستن بتن مگر استفاده کرد. این فرآیند شامل قرار دادن بتن در دمای بالا با استفاده از تکنیک‌هایی مانند برش شعله‌ای یا لنس حرارتی است.

بتن مگر

مراقبت و نگهداری از بتن مگر

وقتی که صحبت مراقبت و نگهداری از بتن مگر در ساختمان و سایر پروژه‌های زیرساختی می‌شود، چند روش کلیدی وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از طول عمر و دوام این محصول رعایت کنید. در ادامه به برخی از روش‌های مراقبت و نگهداری اشاره می‌کنیم:

 1. بازرسی منظم: بازرسی‌های معمولی را برای شناسایی هرگونه نشانه‌ای از آسیب، ترک یا خرابی انجام دهید.
 2. تمیز کردن: سطح بتن مگر را با از بین بردن هرگونه کثیفی، زباله یا لکه تمیز نگه دارید. جارو کردن منظم یا شستشوی تحت فشار می‌تواند به حفظ ظاهر آن و جلوگیری از تجمع آلاینده‌ها کمک کند.
 3. حفاظت در برابر خوردگی: اگر بتن مگر حاوی آرماتورهای فلزی تعبیه شده باشد، محافظت از آن در برابر خوردگی بسیار مهم است. برای جلوگیری از زنگ‌زدگی و افزایش طول عمر این محصول از پوشش‌های مناسب یا بازدارنده‌های خوردگی استفاده کنید.
 4. تعمیر یا جایگزینی: هرگونه ترک، پوسته پوسته شدن یا سایر آسیب‌های وارده در حین اجرای بتن مگر را به سرعت برطرف کنید. ترک‌های کوچک را می‌توان با مواد تعمیر مناسب پر کرد؛ در حالی که آسیب‌های بزرگتر یا شدیدتر ممکن است نیاز به تعویض بخش آسیب دیده داشته باشد.
 5. تراز مناسب: اطمینان حاصل کنید که بتن مگر به اندازه کافی تراز شده است تا بدین وسیله از نشست یا ناهمواری در آن جلوگیری بعمل آید. این فرآیند به ویژه برای مناطقی که در معرض بارهای سنگین یا ترافیک قرار دارند، مهم است.
 6. پایش و آزمایش: به طور دوره‌ای وضعیت بتن مگر را از طریق روش‌های غیر مخرب مانند آزمایش اولتراسونیک ارزیابی کنید. این آزمایش‌ها می‌تواند به شناسایی خرابی‌های پنهان و ارزیابی یکپارچگی ساختاری بتن کمک کند.

بتن مگر

حداکثر ضخامت بتن مگر 

ضخامت بتن مگر بسته به عواملی مانند بارهای مورد انتظار، شرایط خاک و نوع سازه یا روسازی در بالای آن می‌تواند از چند سانتی ‌متر تا چند ده سانتی ‌متر متغیر باشد. به عنوان مثال، در ساخت و ساز جاده بسته به طراحی خاص و نیازهای ترافیکی، ضخامت زیربنای بتن مگر از حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر یا بیشتر در نظر گرفته می‌شود.

بتن مگر

ارتفاع مجاز بتن مگر

ارتفاع بتن مگر به وسعت عمودی لایه اشاره دارد. در بیشتر موارد، بتن مگر در یک لایه استفاده می‌شود که معمولا از نظر ارتفاع در کل منطقه یکنواخت است. در ضمن ارتفاع لایه بتن مگر بر اساس ضخامت مورد نظر تعیین می‌گردد. با این حال توصیه می‌شود که ارتفاع بتن مگر، نباید کمتر از ۵ سانتی‌ کمتر باشد.

توجه به این نکته مهم است که ارتفاع بتن مگر باید توسط یک مهندس یا متخصص ساخت و ساز واجد شرایط بر اساس الزامات خاص پروژه و اصول مهندسی طراحی و مشخص شود. متخصصان برای تعیین ضخامت و ارتفاع مناسب لایه بتن مگر، عواملی مانند شرایط خاک، بارها و ویژگی‌های سازه‌های پوشاننده یا روسازی را در نظر می‌گیرند.

مقاومت فشاری در بتن مگر

مقاومت فشاری بتن مگر به مقاومت این ماده در برابر نیروها یا بارهای فشاری (بدون شکستگی یا تغییر شکل قابل توجه) اشاره دارد. این یک مشخصه مهم است که یکپارچگی سازه و ظرفیت باربری بتن را تعیین می‌کند.

مقاومت فشاری بتن مگر بر حسب مگا پاسکال (MPa) اندازه‌گیری و از طریق روش‌های آزمایش استاندارد تعیین می‌شود. این آزمایش شامل قرار دادن یک نمونه استوانه‌ای یا مکعبی از بتن مگر در معرض بار فشاری فزاینده تا زمانی که از کار بیفتد. حداکثر باری که نمونه می‌تواند قبل از شکست تحمل کند، به عنوان مقاومت فشاری ثبت می‌شود.

به عنوان مثال، در ساخت و ساز جاده، مقاومت فشاری بتن مگر بسته به بارهای ترافیکی مورد انتظار و مشخصات طراحی ممکن است از ۱۰ تا ۳۰ مگاپاسکال یا حتی بیشتر در نظر گرفته شود.

شایان ذکر است که مقاومت فشاری مگر تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله کیفیت و نسبت مواد مورد استفاده (مانند سنگدانه‌ها، سیمان و آب)، شرایط عمل‌آوری (مانند دما و رطوبت) و مخلوط تعیین می‌شود. علاوه بر این، سن بتن در زمان آزمایش نیز می‌تواند بر مقاومت فشاری اندازه‌گیری شده نیز تاثیر داشته باشد.

برای اطمینان از مقاومت فشاری مورد نظر بتن مگر، پیروی از روش‌های مناسب اختلاط، قرار دادن و عمل آوری بسیار مهم است. رعایت طرح‌های پیشنهادی اختلاط بتن، استفاده از مواد با کیفیت بالا و ایجاد شرایط عمل‌آوری مناسب، زمینه را برای دستیابی به مقاومت فشاری مطلوب و عملکرد کلی بتن مگر فراهم می‌کند.

طرح اختلاط بتن مگر چگونه است؟

فرآیند اختلاط ترکیبات بتن مگر شامل مخلوط کردن دقیق مواد لازم برای دستیابی به قوام و خواص مطلوب است. در اینجا یک نمای کلی از مراحل مربوط به ایجاد یک طرح اختلاط بتن مگر آورده شده است:

۱. تعیین الزامات

با تعیین الزامات خاص پروژه مانند مقاومت فشاری مورد نظر، اسلامپ (سازگاری بتن) و… شروع کنید.

۲. مواد را انتخاب کنید

مواد مناسب را برای بتن مگر انتخاب نمایید. انتخاب مواد باید عواملی مانند در دسترس بودن، کیفیت و سازگاری با الزامات پروژه را در نظر بگیرد.

۳. نسبت‌ها

نسبت‌های هر ماده را بر اساس طرح مخلوط مورد نظر تعیین کنید. طرح اختلاط معمولا بر حسب نسبت سیمان به سنگدانه‌ها مشخص می‌شود که بسته به نیاز پروژه و ویژگی‌های مواد مورد استفاده می‌تواند متفاوت باشد.

بتن مگر

۴. تجهیزات اختلاط

تجهیزات اختلاط مناسب را بر اساس مقیاس پروژه انتخاب کنید. گزینه‌های رایج شامل درام میکسر، میکسر تابه یا بچینگ پلانت می‌شود. در ضمن از تمیز و سالم بودن دستگاه اطمینان حاصل نمایید.

۵. فرآیند اختلاط

 • تجهیزات اختلاط را از قبل خیس کنید و مطمئن شوید که تمیز و عاری از هرگونه مواد باقیمانده است.
 • سنگ‌دانه‌ها را به مخلوط کن اضافه و برای مدت کوتاهی مخلوط کنید تا مطمئن شوید که به طور یکنواخت پخش شده‌اند.
 • سیمان را به مخلوط کن اضافه کنید و به هم زدن ادامه دهید تا به طور یکنواخت پخش شود.
 • در حین هم زدن، آب را کم کم اضافه کنید تا قوام یا مایه‌ی مطلوب بدست آید.
 • فرآیند مخلوط کردن را برای مدت زمان کافی ادامه دهید تا از ترکیب کامل همه مواد اطمینان حاصل کنید. بسته به نوع میکسر مورد استفاده، زمان این فرآیند می‌تواند متغیر باشد.

۶. کنترل کیفیت

در طول فرآیند اختلاط، نظارت بر قوام، نسبت‌ها و کیفیت کلی مخلوط ضروری است. برای اطمینان از اینکه مخلوط با مشخصات مورد نظر مطابقت دارد، آزمایش‌های منظمی مانند آزمایش اسلامپ یا آزمایش رطوبت را انجام دهید.

قیمت اجرای بتن مگر 

برای محاسبه قیمت اجرای بتن مگر، باید به عواملی مانند هزینه اجرای بتن مگر، هزینه قالب‌بندی، بتن‌ریزی فونداسیون و ستون، هزینه کیورینگ، ویبره زدن و صاف کردن بتن، دستمزد عوامل اجرای بتن‌ریزی و… توجه کرد.

با این حال، هزینه اجرای بتن مگر به ازای هر متر مربع در حدود ۶۵ تا ۷۵ هزار تومان است که این قیمت بسته به منطقه و شیوه اجرا، می‌تواند متفاوت باشد.

کلام آخر

در این مقاله به این پرسش پاسخ دادیم که بتن مگر چیست و چه کاربردهایی دارد. همچنین به مواردی مانند نحوه اجرای بتن مگر در ساختمان، ترکیبات، نحوه مراقبت و نگهداری، ضخامت بتن مگر، مزایا و معایب این محصول و در نهایت به عیار بتن مگر پرداختیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. گروه کارشناسان ما در وب سایت کارآهن، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

سوالات متداول

نام دیگر بتن مگر چیست و سیمان بکار رفته در آن چقدر است؟

بتن مگر به انگلیسی شامل Lean Concrete می‌شود که از آن به عنوان بتن لاغر یا بتن رگلاژ نیز یاد می‌کنند. در بتن مگر، مقدار سیمان مصرفی به طور کلی در مقایسه با مخلوط بتن معمولی کمتر است. مقدار دقیق سیمان در این ماده به طور معمول، ۶.۳ تا ۹.۳ کیسه در یارد مکعب (کیسه/yd³) درنظر گرفته می‌شود. در ضمن فراموش نکنید که این ارقام دستورالعمل‌های کلی برای استفاده از بتن مگر در ساختمان هستند و مقدار واقعی سیمان مورد استفاده در بتن مگر بسته به نیاز پروژه، شیوه‌های ساخت و ساز و مشخصات طراحی متفاوت است.

مقدار شن و ماسه در بتن مگر چقدر است؟

در بتن مگر، مقدار شن و ماسه استفاده شده معمولا در مقایسه با مخلوط بتن معمولی بیشتر است. مقدار خاص ماسه در بتن مگر بسته به مقاومت و کارایی مورد نظر، شیوه‌های اجرای بتن مگر و مشخصات طراحی می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، یک محدوده معمول برای محتوای شن و ماسه در بتن مگر تقریبا ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب (kg/m³) یا ۱۳۵۰ تا ۱۷۰۰ پوند بر یارد مکعب (lb/yd³) است.

ضخامت مجاز بتن مگر چقدر است؟

ضخامت بتن مگر بستگی به عوامل مختلفی مانند ترکیبات بتن مگر، عیار بتن مگر و… دارد. با این حال ضخامت زیربنای بتن مگر بین ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر است.

ارتفاع مجاز بتن مگر چقدر است؟

ارتفاع بتن مگر بستگی به ضخامت این ماده دارد، با این حال ارتفاع بتن مگر نباید کمتر از ۵ سانتی‌ متر باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.